LOGO

 

سلام دوستای ارزشمند شاپرک

ممنون از اظهار لطف همتون به شاپرک و نظارت سازندتون. در این پست در جواب یکی از دوستان شاپرکی یکی از ویژگیهای زیبا و جذاب فتوشاپو بهتون معرفی می کنم. 

این قابلیت رو در منوی Edit فتوشاپتون میتونین پیدا کنین....


در نظر اول Content-Aware Scale مثل Free Transform به نظر میاد. اما بسیار گسترده تر از اون میتونه عمل کنه. اصل این ابزار اینه که با اون تغییر سایز در تصویر ایجاد می کنین به طوری که عناصری مثل ادمها، ساختمانها، حیوانات و ... تغییر اندازه نمی دن. یعنی در تغییر اندازتون تنها این تغییر در پیکسلهای بدون ارزش تصویری اعمال می شن. 

این تغییر اندازه در تصویر به صورتی هوشمند انجام میشه تا از نظر زیبایی بصری و ترکیب بندی در تصویر و با جهت بندی بهتر باشه براتون. 

اگه میخواین تنها منطقه خاصی از تصویرتون تغییر اندازه بده و بقیه باقی بمونه فتوشاپ به شما امکان استفاده از یک آلفا چنل رو برا تصویرتون میده تا با اطمینان خاطر خوبی اقدام به تغییر اندازه تصویرتون کنین. 

Content-Aware Scale در لایه ها و انتخابات مختلف میتونه اعمال بشه. تصویر شما می تونن در حالات RGB، CMYK، Lab و GrayScale باشن. Content-Aware Scale نمی تونه در لایه های Adjusment ، لایه های ماسک، individual channel، Smart Objects، 3D layers, Video layers، چند لایه همزمان و گروه لایه ها اعمال شه. 

این تصویر کمکتون میکنه بهتر کار این گزینه رو متوجه شین.

A: تصویر اصلی     B: تصویر تغییر داده شده با Free transform      
C: تغییر اندازه شده با content-aware scaling

آموزش شاپرکی content-aware scaling
برای روشن سازی این قابلیت خودم آموزششو فراهم کردم و ارائه می دم تا بهتر متوجه شین. 
مواد لازم: یه عکس مناسب 
عکس مناسب ینی چی؟ یعنی عکسی که مورد اصلی و فرعی داشته باشه مثل دو تا ساختمون که از هم فاصله دارن دو تا ستون که بین این دو تصویر از لحاظ بصری جسم خاصی نداشته باشه. مث این عکس:
بعد اونو در فتوشاپ باز کرده و برا اینکه بتونیم روش تغییرات اعمال کنیم روی لایه ای که دارین دابل کلیک کنین تا تبدیل به لایه بشه.

خب حالا این لایه قابل اعمال تغییراته. اول برای اینکه فرق Free Transform رو با content-aware scaling متوجه شین در منوی ادیت گزینه Free transform رو بزنین.

دورتادور تصویر کادر تغییرات ایجاد میشه و دستگیره هایی که می تونین با کشیدن اونها توسط موستون تصویرو تغییر اندازه بدین. حالا برای امتحان دستگیره میانی سمت راست تصویر رو به سمت چپ می کشیم.
می بینین که همه تصویر با هم و به صورت همسان جمع میشه. تغییرو اعمال نکنین و با زدن دکمه Esc کیبوردتون تصویرو به حالت اول برگردونده و کادر تغیراتو بردارید. 
حالا قابلیت دوم ینی content-aware scaling رو امتحان می کنیم. باز هم به منوی ادیت رفته و این بار این قابلیت رو انتخاب کنین. 
خب ظاهر این دو ابزار درست مانند همدیگس. اما این باز نیر مثل دفعه قبل دستگیره سمت راست میانی رو به سمت چپ بکشید و اینبار ....


بله موافقم خیلی جالبه. ساختمونها بدون ذره ای تغییر به سمت هم اومدن و با این قابلیت فقط قسمتهایی از تصویر که از لحاظ بصری بی اهمیت ترن تغییر پیدا کردن. امیدوارم از این آموزش استفاده برده باشین. 
بازم اگه سوالی داشتین بپرسین خوشحال میشم. در ضمن میتونین با استفاده از این آموزش طرح بزنین و برام بفرستین تا نمونه های برگزیده با نام خودتون در زیر همین پست گذاشته بشه. 

اینم یه فیلم کامل در این باره: 

ممنونم دوستای شاپرکی

تهیه و تنظیم و ترجمه: فاطمه آزادبخت- طراحی و گرافیک شاپرک


آخرین مطالب

 
» جرایم در تایپوگرافی ( دوشنبه ۱ شهریور ۱۳٩٥ )
» تبادل لینک با شاپرک دیزاین ( جمعه ۱٦ آبان ۱۳٩۳ )
» معرفی ویژگی Transform Selections فتوشاپ ( پنجشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۳ )
» معرفی وب سایت PSD Covers ( سه‌شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۳ )
» تمپلیت آماده طراحی قالب بندی وب سایت ( یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢ )
» بیشتر از 40 فایل لایه باز پی اس دی برای ارائه بهتر پورتفولیو ( چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ )
» خلق تصاویر Duo-Tone ( دوشنبه ۱٤ اسفند ۱۳٩۱ )
» پاسخ به برخی سوالات ( سه‌شنبه ۱٤ آذر ۱۳٩۱ )
» رنگ شناسی - معرفی وب سایت کاربردی در تشخیص و استفاده رنگها ( یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱ )
» آموزش تایپوگرافی زیبای دایره ای ( سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱ )