LOGO

 

سلام دوستای شاپرکی

امروز مبحثیو مطرح می کنم که تازه در ایران داره اونم به صورت غیر محسوس رواج پیدا می کنه ولی تو کشورهای آمریکایی خیلی وقته به عنوان یه هنر بهش نیگا و برخورد می شه و فرهنگ خاص خودشو داره. بیشتر این هنرهای گرافیتی در تورنتو رو در جنوب اون می شه در هر کوچه پس کوچش دید و لذت برد. در خیلی از مواقع به ماشینها هم رحم نشده!!! در این پست سعی می کنم مقاله و اطلاعاتی رو راجع به این هنر از منابع مختلف ارائه بدم و خودم هم برای آشنایی بیشتر رفتم و اونارو از نزدیک دیدم و عکس گرفتم. جدا زیبان و هزازان ایده و مدل دارند. خواهشمندم برای خوندن مقاله و دیدن عکسها به ادامه مطلب برین.


هنر گرافیتی یا دیوارنگاری، نقاشی‌هایی است که به کمک اسپری رنگ روی دیوارهای شهر و با انگیزه  شخصی کشیده می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توان به جهان‌بینی هنرمند یا
گرافیت آرت‌ها نقب زد. دیوارنگاری با نوشته‌های سر دستی و یادگاری‌های روی دیوار متفاوت بوده و مختص سن یا طبقه فرهنگی و اقتصادی خاصی نیست.

درواقع اگر بخواهیم کمی‌به گذشته برگردیم و آغاز این هنر را ریشه یابی کنیم به نتایج جالبی خواهیم رسید. شروع آن به کنده کاری بر دیواره  غارها برمی‌گردد.

 به زمانی که بشر تمایل داشت روی همه چیز؛ درخت‌ها، سنگ‌ها و دیوارها علامت بگذارد البته در آن زمان، دیوارنگاری به یک امضای ساده ختم می‌شد اما حالا دیوارنگاری هم از ابزار و لوازم مدرن یعنی اسپری رنگ کمک می‌گیرد و هم شکل انتزاعی‌تری به خودش گرفته است.

اصلا واژه  گرافیتی از گرافیتو در لاتین گرفته شده است و اثرگذاری به وسیله  کندن معنا می‌دهد. گرافیتی بعد از دهه 50 کاملا شناخته شد اما این، اتفاق چندان خوشایندی برای هنرمندان این رشته نبود.

 از آنجا که دیوارنگاران، به خلق آثار سیاه و درون گرایانه می‌پرداختند؛ این هنر عملی زشت و نا هنجار دانسته شد، هرچندکه عوامل دیگری هم دخیل بودند تا گرافیتی، از مظاهر آنارشیسم و اوباشگری (وندالیسم) شناخته شود که مهم‌ترین آنها، این تصور است که گرافیتی باعث دردسر و مزاحمت بقیه  شهروندان است.

 کسانی که اثر گرافیتی (نوشتاری یا نمایشی) از خود به جا می‌گذارند برای کار خود دلایل متفاوتی دارند. بیان تاثیری که زندگی شهری در هنرمند باقی گذاشته، یکی از مهمترین اهداف گرافیت آرت‌ها است.

درواقع، هنرمند گرافیتی از شهر چیز‌هایی می‌گیرد و به آن چیزی باز پس می‌دهد. نقاش گرافیتی مثل بسیاری از هنرهای پیشرو از زمینه واقعی شهری برای بیان و ایجاد تاثیر استفاده می‌کند. همچنین باید بدانید که این هنر، بداهه صرف، نقاشی بدون تکنیک و به اصطلاح بدون متد نیست. هنرمندان این رشته بعد از مدتی کار کردن به سبک شخصی می‌رسند و نوع بیان در اثر بیانگر امضای آنها‌ست.

 دیوارنگاری انواع و تکنیک‌های گوناگون دارد. مثلا ماسکه کردن در گرافیتی زمانی استفاده می‌شود که رنگ کردن باید به سرعت انجام بگیرد، به علاوه این تکنیک، بیش از 300-400 سال قدمت دارد اما در ایران، گرافیتی با نام نقاشی دیواری شناخته می‌شود و اکثر مردم آن را به شابلون زدن محدود می‌کنند.

با تمام این اوصاف، گرافیتی تقریبا در همه جای دنیا با منع قانونی مواجه است و تعداد کشورهایی که گرافیتی را به عنوان یک هنر پذیرفته باشند، زیاد نیستند. هرچندکه با گذشت زمان، گرافیتی از شکل غیرقانونی خودش دارد خارج می‌شود و جایگاهش را پیدا می‌کند مثلا تا سال گذشته گرافیتی در چین جرم به حساب می‌آمد اما حالا شهرداری پکن از جوانان دیوارنگاری چینی و البته تمام دنیا دعوت کرده  تا کار خود را شروع کنند و با موضوعات مختلف از جمله المپیک 2008 دیوار‌ها و ساختمان‌های شهر را نقاشی کنند.

منبع مقاله: همشهری آنلاین

عکسها: شاپرک دیزاینآخرین مطالب

 
» جرایم در تایپوگرافی ( دوشنبه ۱ شهریور ۱۳٩٥ )
» تبادل لینک با شاپرک دیزاین ( جمعه ۱٦ آبان ۱۳٩۳ )
» معرفی ویژگی Transform Selections فتوشاپ ( پنجشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۳ )
» معرفی وب سایت PSD Covers ( سه‌شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۳ )
» تمپلیت آماده طراحی قالب بندی وب سایت ( یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢ )
» بیشتر از 40 فایل لایه باز پی اس دی برای ارائه بهتر پورتفولیو ( چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ )
» خلق تصاویر Duo-Tone ( دوشنبه ۱٤ اسفند ۱۳٩۱ )
» پاسخ به برخی سوالات ( سه‌شنبه ۱٤ آذر ۱۳٩۱ )
» رنگ شناسی - معرفی وب سایت کاربردی در تشخیص و استفاده رنگها ( یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱ )
» آموزش تایپوگرافی زیبای دایره ای ( سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱ )